HPV hakkında bilinmesi gerekenler
HPV hakkında bilinmesi gerekenler


Human Papilloma Virus (HPV), servikal kanserin gelişiminde en önemli etkendir.Cinsel ilişki ile bulaştığından,ilişkiye başlayan kadınların 2-3 yıl içinde %80 i  HPV ile karşılaşır. HPV rahim ağzı kanseri gelişimini %200 oranında artırır. Yapılan çalışmalarda rahim ağzı kanseri olgularının %99’unun HPV’nin bazı tiplerinden kaynaklandığı saptanmıştır.


HPV, cinsel yolla bulaşan virüslerin başında gelir. HPV’nin bulaşması için mutlaka tam bir cinsel ilişki olması gerekmez, enfekte  bölgelerin birbiri ile kısa süreli teması bile bulaşması için yeterlidir.  Yavaş üreyen bu virüsün latent dönemi 9-12 aydır, ancak herhangi bir lezyonun görülmediği bu dönemde de hastalık cinsel yolla bulaştırılabilir. Aktif genital lezyonların bulunduğu durumlarda bulaşıcılık çok yüksektir.


HPV’ nin 100 den fazla tipi mevcuttur. Özellikle tip 6 ve 11 genital bölgede condüloma accuminata adı verilen yüzeyden kabarık karnabahar şeklinde lezyonlara neden olur.


Düşük onkojenik riskli HPV tipleri: 6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 olup,


Yüksek riskli HPV tipleri: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82’den oluşmaktadır.


HPV’li kişi çoğu zaman enfekte olduğunun farkında olmayabilir. HPV bulaştıktan sonra  1 yıl içerisinde bağışıklık sistemi tarafından vücuttan temizlenebilir.Bazı hastalarda ise tıpkı uçuk virüsü gibi vücutta latent fazda kalarak bağışıklık sistemi zayıfladığında bulgu verebilir. Enfeksiyon yıllarca bulgu vermeyebilir, her zaman genital siğillere sebep olmaz. Bu nedenle genital bölgede siğil bulunmaması kişinin virüsü taşımadığı anlamına gelmez. HPV’nin kanserle ilişkili olan onkojenik tipleri kadınlarda servikal kansere neden olabilir. Servikal kanserli kadınların %99,7 sinde HPV ye rastlanmıştır.


HPV cilt teması ile sürtünmeye bağlı zedelenmiş deriden sıcak temas ile bulaşır. Prezervatif kullanımı bulaş ihtimalini tam olarak ortadan kaldırmaz.


Kondilomlar kadınlarda en sık vulva (dış genital), anus (makat çevresi), vajen ve serviks (rahim ağzı) bölgelerinde, erkeklerde ise penisde ve kasık bölgesindedir. Siğiller kişilerde görüntü olarak sıkıntı yaratmakla birlikte, ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetleri de beraberinde getirebilir. Bu lezyonlar cinsel partnere bulaştırılmasının engellenmesi ve yarattığı şikayetler nedeniyle tedavi edilmelidir. 


Tedavide:  Cerrahi olarak çıkartma, Koterizasyon (yakma), Kriyoterapi (dondurma), CO2  lazer ablasyonu, kimyasal destrüksiyon (biklorasetik asit, triklorasetik asit, podofilin, podofilotoksin) uygulanabilir.En sık uygulanan tedavi şekli koterizasyondur.


Koter işleminden  1 ay sonra kontrol muayene önerilir. Önceki işlem sırasında gözle görülmeyen  veya yeni oluşan lezyonlar için tekrar işlem gerekebilir. Eğer herhangi bir lezyon yoksa 2 ay sonra tekrar kontrol muayene yapılır.


HPV nin sebep olduğu servikal kanser kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıklıkla karşılaşılan kanserdir.Servikal kanser tarama programları sayesinde önlenebilir bir kanser türüdür.Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü 3 yılda bir pap smear  veya 5 yılda bir pap smear+HPV DNA testi(Co-test) yaptırılmasını önermektedir.Pap smearde herhangi bir lezyon saptanması halinde veya HPV DNA 16 veya 18 saptandığında smear normal olsa dahi Kolposkopik değerlendirme önerilmektedir.


Servikal kanserden korunmak amacı ile cinsel aktiviteye başlamadan önce mümkünse 11 yaşından itibaren  HPV aşısı yapılması önerilmektedir.Henüz cinsel yönden aktif olmamış kızların aşılamadan tam yarar sağlaması beklendiğinden 26 yaşına kadar yapılması önerilir. 26 yaşından büyük ve cinsel yönden aktif kadınlara uygulandığında genel aşı etkinliği daha düşük olabilecekse de bu yaş grubundaki kadınların da aşılamadan en azından kısmi yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Gebe kadınlara uygulanmaz ancak inaktif aşı olduğundan lohusalık döneminde yapılabilir. Aşı 3 doz halinde kas içine yapılır. Aşı yapılsa dahi tarama programına devam edilmelidi r. Şu anda Türkiye de 2 tip aşı mevcuttur.


Bivalan aşı:HPV 16 ve 18 için koruma sağlar.


Kuadrivalan aşı:HPV 6,11,16,18 için koruma sağlar.


Aşılama programı:0,1-2,6. Ay şeklindedir.


 


Müjde Şekeroğlu - DoktorTakvimi.com Müjde ŞEKEROĞLU