ADET SANCISI
ADET SANCISI

Adet gören kadınların yarısından fazlasının kanamalarının ilk bir iki günü ağrısı olmaktadır. Genelikle bu ağrı hafiftir. Bazen günlük aktivelerini kısıtlayacak kadar şiddetli olabilir. Bu duruma dismenore denir.

Mensturel Ağrının Nedeni
Rahim tarafından üretilen kimyasal maddeler olan prostaglandinlerin etkisi ile rahim kasları kasılır. Kanama öncesinde prostaglandin düzeyleri yüksektir. Mensturasyon sırasında düzeyleri azalır, bu durum ağrının neden ilk birkaç günden sonra azalma eğiliminde olduğunu açıklar.

Dismenore Bulguları

Alt karında ağrı veya kramplar
Baş ağrısı
Bulantı - kusma

Primer Dismenore
Primer dismenore prostaglandinlerin doğal üretimi sonucu oluşan pelvik ağrıdır.
Bu genellikle ilk adet siklusları sırasında başlar ve çoğu olguda ağrı atakları yaşlanmayla daha az ağrılı hale gelir.

Sekonder Dismenore
Sekonder dismenore doğal prostaglandin salınımına bağlı oluşan ağrılar dışındaki ağrılardır. Primer dismenoreye göre daha geç yaşlarda başlar. Sekonder dismenorede ağrılar normal kramplardan daha uzun sürer. Mensturasyon başlamadan ağrılar başlayabilir. Sekonder dismenorenin en sık nedenlerinden bazıları endometriozis,myomlar ve poliplerdir.

Tedavi
Dismenorenin tedavisi ilaçları ve ağrıyı azaltan teknikleri içerir. Kasları gevşeten hormonal tedavi veya ilaç tedavisi önerilebilirken bazı olgularda cerrahi işleme gerek duyulabilir.

Diğer Tedaviler
Bunlar ağrıyı hafifleten fakat önlemeyen tedavilerdir.
B1 vitamin ve magnezyum takviyesi 
Masaj 
Akapunktur 
Egzersiz
Sıcak uygulama
Meditasyon veya yoga uygulamaları.

Sonuç olarak menstruel periyod sırasında ağrı kadınlarda yaygın bir sorundur. Eğer 2-3 günden daha uzun süren menstruel kramplar varsa doktorunuza danışınız.

Müjde Şekeroğlu - DoktorTakvimi.com Müjde ŞEKEROĞLU